Børn Dyrker

Kom i gang med køkkenhave og kompost og få naturens kredsløb ind i hverdagen på legepladsen.

Hvordan bliver et lille frø til mad på vores tallerken? Kan en bananskræl blive til jord? Hvordan smager en radiseblomst? 

Styrk børnenes naturforståelse og giv dem konkrete erfaringer med sammenhænge fra jord til bord. Gennem opstart af en lille køkkenhave og kompost på legepladsen giver indsatsen Børn Dyrker mulighed for naturoplevelser og bæredyg­tighed i børnehøjde året rundt på legepladsen. 

Børnene får mulighed for at dyrke selv og erfaring med naturens kred­sløb, fra frø de putter i jorden, pas­ser og ser spire og vokse til planter de kan smage på. 

I komposten omsættes visne planter og grønt affald fra køkkenet til muld så I kan forny jorden i bedene med næring, så I kan fortsætte med at dyrke i den efter den første høst. 

Komposten fuldender havens kredsløb, og giver mulighed for havear­bejde udenfor sæson, og er på den måde med til at fastholde børnenes erfaringer med haven. 

I får tre besøg af en formidler hjemme i institutionen som medbringer alt hvad I skal bruge, til at dyrke en lille køkkenhave og etablere en kompost på legepladsen.

I får materiale med inspiration til spændende aktiviteter, der styrker børnenes naturforståelse, giver oplevelser, læring og erfaringer med bæredygtighed, jord til bord, nedbrydning og omsætning i naturen, (bio)affald og ressourcer, smådyr, krible krable dyr alt sammen i børnehøjde.

Imellem besøgene og efterfølgende arbejder I videre på egen hånd med køkkenhaven og komposten. Forløbet kan tilpasses efter jeres ønsker. 

NB de tre workshops udgør tilsammen et mini-kursus for børn og voksne. Det er derfor vigtigt at det er uddannet fast personale der deltager alle 3 gange. Max 10 børn + pædagog(er)

Søg forløb frem under temaerne ”Natur, Mad eller Naturdannelse” på vores bookingside.

Rikke Flintholm Vestergaard

Se alle Børn Dyrkers aktiviteter